O kolorach przewodów słów kilka

O kolorach przewodów słów kilka

Jak wiadomo, naprawy instalacji elektrycznej lepiej pozostawić fachowcom. Warto jednak wiedzieć, że proste prace, takie jak wymiana kontaktu, można wykonać zupełnie samodzielnie. Jak się do tego zabrać? 

Na początek warto poznać co oznaczają kolory izolacji przewodów! Zatem zaczynajmy!

Zanim przejdziemy do omówienia poszczególnych kolorów, warto wiedzieć, że w instalacjach elektrycznych napięcia przemiennego – które jest w każdym domowym gniazdku elektrycznym - przewody dzielimy na 3 rodzaje:

  • przewód fazowy – oznaczany jako L (jeśli jest więcej faz to L1, L2, L3)

  • przewód neutralny – oznaczany jako N

  • przewód ochronny – oznaczany jako PE

 

A jak się to przedstawia w połączeniu z kolorem izolacji?

  • brązowa lub czarna – wtedy wiemy, że mamy do czynienia z przewodem fazowym, oznaczanym literą L. Jest on bezpośrednio połączony z uzwojeniem transformatora, napięcie wynosi w nim 230 V. Przewód ten podpinany jest z lewej strony gniazdka.

  • niebieska – to przewód neutralny. Jest na stałe połączony z przewodem neutralnym transformatora. Nie ma na nich napięcia elektrycznego. Podłączany jest z prawej strony gniazda.

  • żółto-zielony – to przewód, który chroni przed porażeniem prądem. Nie ma wpływu na funkcjonowanie gniazdka – podłącza się go do jego zacisku górnego.

 

Jak widzisz, kolorystyka izolacji i jej przeznaczenie nie jest niczym skomplikowanym. Warto jednak pamiętać, że mimo jej znajomości, wszelkie naprawy na kontakcie elektrycznym należy wykonywać po wcześniejszym wyłączeniu prądu w obwodzie.

Nie znalazłeś w żyle kabla o odpowiedniej kolorystyce? Wybierz zastępczy, ale nie zapomnij go oznaczyć odpowiednim kolorem taśmy izolacyjnej! Bez trudu odnajdziesz je w sklepie internetowym Partex.

Wykorzystujemy pliki cookies w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie. Pozostanie na witrynie, oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie. Dowiedz się więcej
Zapisz się do newslettera!
Zgarnij prezent 🎁