Tabliczki znamionowe – co warto wiedzieć o ich zastosowaniu w urządzeniach elektrycznych?

Tabliczki znamionowe – co warto wiedzieć o ich zastosowaniu w urządzeniach elektrycznych?

Jeśli chcesz się dowiedzieć więcej na temat tego, jakie tabliczki znamionowe do urządzeń elektrycznych sprawdzą się najlepiej – koniecznie zapoznaj się z poniższym artykułem!

Tabliczka znamionowa to element, który pełni funkcję informacyjną. W przypadku urządzeń elektrycznych na tabliczce mogą znajdować się takie dane jak nazwa producenta, parametry techniczne urządzenia, numer seryjny czy konkretny certyfikat. Produkty tego rodzaju powinny być wykonane z materiałów dostosowanych do warunków, w których dane urządzenie będzie eksploatowane. Jeśli chcesz się dowiedzieć więcej na temat tego, jakie tabliczki znamionowe do urządzeń elektrycznych sprawdzą się najlepiej – koniecznie zapoznaj się z poniższym artykułem!

Jakie są wymagania dotyczące tabliczek znamionowych w przypadku urządzeń elektrycznych?

Tabliczka znamionowa maszyny elektrycznej musi spełniać wymagania określone w normach PN-EN 60079-0:2019-12 oraz PN-EN 60079-1:2016-09. Wymienione normy wskazują na to, że tabliczki powinny być dopasowane do okoliczności, w jakich eksploatowane będzie dane urządzenia, a także wystarczająco odporne, aby poradzić sobie z konkretnymi warunkami, na które materiał może być narażony – takimi jak warunki atmosferyczne czy promieniowanie UV. Na tabliczkach powinny znaleźć się m.in. takie informacje jak:

  • kto jest producentem,

  • jaki jest model urządzenia,

  • napięcie zasilające i moc urządzenia,

  • numer seryjny,

  • certyfikat IP.

    Dzięki temu tabliczka znamionowa zapewnia bezpieczeństwo podczas korzystania z urządzenia, a także ułatwia ewentualną naprawę czy też serwis maszyny. W przypadku trudnych i niebezpiecznych warunków pracy, w miejscach zagrożonych wybuchem, tabliczka znamionowa maszyny musi mieć pełną zgodność z wymaganiami dyrektywy ATEX.

Naklejka znamionowa i tabliczka – czym różnią się między sobą?

Naklejka znamionowa i tabliczka znamionowa to dwa różne rodzaje oznakowań. Naklejka znamionowa pełni funkcję informacyjną w przypadku urządzeń elektrycznych, których parametry nie ulegają zmianie. Powinna być ona wykonana z trwałego, samoprzylepnego materiału, odpornego na warunki, z którymi musi zmagać się dany sprzęt. Tabliczka znamionowa spełnia nieco inne wymagania. Najczęściej powstaje z trwałego aluminium, które fenomenalnie spisuje się podczas codziennego użytku. Tabliczka znamionowa wzbogacona jest o dodatkowe informacje na temat producenta czy symboli CE. Wybór między tabliczką a naklejką zależy od konkretnych wymagań i przepisów. Warto więc zweryfikować, czy w przypadku konkretnej maszyny standardy wymagają, aby zostały zastosowane grawerowane tabliczki informacyjne, czy wystarczą zwykłe naklejki.

Tabliczki znamionowe – podsumowanie

Grawerowane tabliczki informacyjne to rozwiązanie stosowane w przypadku maszyn elektrycznych, które wymagają oznakowania wysokiej jakości, odpornego na pracę w określonych warunkach. Tabliczki pełnią funkcję informacyjną, zapewniając odpowiedni poziom bezpieczeństwa i pozwalając na szybszą i skuteczniejszą naprawę, modernizację lub serwis sprzętu.

Tabliczki najszybciej zamówisz na naszej platformie ZNAKUJEMY.PL. Mnóstwo gotowych wzorów, możliwość samodzielnego zaprojektowania własnej tabliczki, a także ekspresowa realizacja zamówienia już w 24h w standardzie!

Wykorzystujemy pliki cookies w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie. Pozostanie na witrynie, oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie. Dowiedz się więcej
Zapisz się do newslettera!
Zgarnij prezent 🎁