Identyfikacja wizualna

Identyfikacja wizualna

Identyfikacja wizualna ma kluczowy wpływ na poziom bezpieczeństwa w każdej gałęzi przemysłu. Dotyczy to urządzeń, instalacji oraz pomieszczeń. Każdy plac budowy, fabryka czy hala muszą być oznakowane w sposób trwały, czytelny i zrozumiały, za pomocą identyfikatorów dedykowanych do poszczególnych zadań. Powyższe funkcje doskonale spełniają zamawiane u nas przez klientów tabliczki z laminatów, aluminium, czy stali. Tabliczki grawerowane lub z nadrukiem UV. Kompleksowym i dogodnym rozwiązaniem może być urządzenie grawerujące, które sprawdzi się zarówno przy planowanej produkcji jak i w nagłych, nieprzewidzianych sytuacjach.

Oznakowanie pomieszczeń

Właściwe oznakowanie pomieszczeń to zwiększenie bezpieczeństwa, komfortu pracy i użytkowania obiektów. W zależności od funkcji pomieszczeń kluczowe w systemie znakowania mogą być symbole lub kolorystyka. Tabliczkami grawerowanymi oraz tabliczkami z nadrukiem UV z powodzeniem można oznaczyć np. pomieszczenia strefy socjalnej czy też ograniczonego dostępu, miejsca obciążone szkodliwym działaniem związanym z promieniowaniem lub wysokimi temperaturami a także przedmioty codziennego użytku jak regały, szafki, sejfy. Do oznakowania ostatniej grupy przedmiotów świetnie nadają się grawerowane tabliczki, które w tym przypadku spełniają rolę sygnatur.


Tablice informacyjne

Tablice informacyjno–ostrzegawcze w przemyśle to temat nieograniczony. Stosowanie ich to najczęściej obowiązek wynikający z przepisów prawa, ustaw i wewnętrznych regulaminów firm czy instytucji. Pełnokolorowe tablice wykonane w technologii druku UV-LED, szyldy i plansze w różnych rozmiarach, charakteryzujące się dobrą jakością i trwałością, możesz zamówić w firmie Partex aby oznaczyć i zabezpieczyć m. in. place budowy, centra logistyczne, strefy dostaw, budynki biurowe, hale produkcyjne itp.


Znaki BHP

Przemysł to niewątpliwie maszyny, urządzenia, ciężki sprzęt, aparatura i procesy: produkcyjne i przetwórcze, a więc wszystko to co znacznie zwiększa ryzyko wystąpienia awarii i wypadków. Dlatego też przestrzeganie zasad BHP w przemyśle jest niezmiernie ważne i dość rygorystycznie kontrolowane. Tablice z kolorowym nadrukiem UV oraz dwukolorowe tabliczki grawerowane PGL zapewnią pełną informację i zabezpieczenie w zakresie znaków ewakuacyjnych, ochrony p.poż, znaków elektrycznych i wszelkiego rodzaju instrukcji, spisów i wykazów.

Piktogramy BHP i znaki informacyjne BHP to nieodłączny element każdego miejsca pracy, zarówno w przemyśle ciężkim, jak i w biurach czy placówkach usługowych. Są one niezbędnym narzędziem w przekazywaniu istotnych informacji o bezpieczeństwie i zdrowiu, niezależnie od języka czy kultury pracowników.

Zastosowanie takich oznaczeń obejmuje szerokie spektrum miejsc, począwszy od budowy i produkcji, przez laboratoria naukowe, aż po magazyny i sklepy detaliczne. W zależności od kontekstu mogą one informować o zagrożeniach, takich jak materiały łatwopalne, wysokie napięcie, czy obecność substancji toksycznych. W innych przypadkach mogą wskazywać na potrzebę stosowania określonego sprzętu ochronnego, np. kasków, okularów ochronnych czy rękawic.

Piktogramy BHP służą też jako oznaczenia ewakuacyjne, pokazując drogę do najbliższego wyjścia czy lokalizację sprzętu przeciwpożarowego.

Partex Marking Systems w swoim asortymencie posiada wiele tablic i znaków BHP, które sprawdzą się bez względu na rodzaj branży, w której funkcjonujesz.

Tablice informacyjne BHP - skuteczna komunikacja o zagrożeniach

Tablice informacyjne BHP wraz ze znakami informacyjnymi i znakami bezpieczeństwa BHP to integralny element otoczenia każdego miejsca pracy. One służą jako narzędzie komunikacyjne, przekazujące informacje w sposób zrozumiały dla wszystkich. Unikalność tych oznaczeń polega na ich zdolności do przekazywania ważnych informacji za pomocą prostych grafik i standardowych kolorów.

Od wskazania obecności substancji niebezpiecznych, poprzez oznaczanie dróg ewakuacyjnych, aż po podkreślanie potrzeby stosowania środków ochrony osobistej - te oznaczenia mają jeden główny cel: ochronę pracowników przed potencjalnymi zagrożeniami.

Ale ich rola w środowisku pracy nie kończy się na zapewnieniu bezpieczeństwa. Tablice informacyjne BHP są także dowodem na odpowiedzialne i profesjonalne podejście organizacji do ochrony zdrowia i życia swoich pracowników. Oznaczają troskę o najcenniejszy zasób firmy, czyli ludzi. Znaczenia tych oznaczeń nie można przecenić - bez nich, każde miejsce pracy byłoby znacznie mniej bezpieczne, a ryzyko dla pracowników niepotrzebnie wzrosłoby.

Wymogi prawne dotyczące znaków bezpieczeństwa BHP

Konieczność stosowania znaków bezpieczeństwa BHP wynika z wymogów prawnych oraz troski o zdrowie i życie pracowników. Przepisy regulujące bezpieczeństwo i higienę pracy nakładają obowiązek na pracodawców w zakresie zapewnienia odpowiednich środków ochrony, w tym stosowania znaków bezpieczeństwa. Te znaki pełnią kluczową rolę w komunikacji informacji o zagrożeniach, zakazach oraz wymogach bezpieczeństwa w miejscu pracy.

Wymogi prawne dotyczące stosowania znaków bezpieczeństwa BHP różnią się w zależności od kraju i sektora działalności. Jednakże większość krajów posiada przepisy, które określają obowiązek ich stosowania w miejscach pracy. Pracodawcy są odpowiedzialni za zapewnienie, że znaki te są widoczne, czytelne i odpowiednio rozmieszczone, aby pracownicy mieli pełen dostęp do informacji o potencjalnych zagrożeniach w danym obszarze.

Dodatkowo, znaki bezpieczeństwa BHP odgrywają kluczową rolę w edukacji pracowników. Poprzez jednoznaczne symbole i grafiki, zapewniają łatwą i szybką identyfikację różnych rodzajów zagrożeń oraz odpowiednich środków ochrony. Dzięki temu pracownicy mogą odpowiednio zareagować na zagrożenia, zachowując wysoki poziom bezpieczeństwa.

Wykorzystujemy pliki cookies w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie. Pozostanie na witrynie, oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie. Dowiedz się więcej
Zapisz się do newslettera!
Zgarnij prezent 🎁