3 błędy w układaniu przewodów elektrycznych

3 błędy w układaniu przewodów elektrycznych

Proste do popełnienia i uciążliwe dla późniejszego użytkowania instalacji. Pojawiają się najczęściej wtedy, gdy chcemy zaoszczędzić na czasie i ilości przewodów elektrycznych - często nie zdając sobie sprawy z późniejszych skutków swoich zaniedbań.

Po pierwsze: prowadzenie przewodów pomiędzy poszczególnymi punktami najkrótszą możliwą drogą bez dokładnego opisania. Może i pozwala zaoszczędzić nieco czasu i przewodu, ale wyłącznie do pierwszej naprawy lub remontu mieszkania. Gwarantujemy, że już pierwszy niefortunnie wywiercony w ścianie otwór, może spowodować awarię, której skutki mogą być kosztowne w usunięciu. Wszystko dlatego, że instalację planowaliśmy w trybie oszczędnym, nie logicznym.

Po drugie: nie stosowanie się do kolorystyki żył. Ten temat poruszaliśmy już w jednym z wcześniejszych artykułów: O kolorach przewodów słów kilka. Przestrzeganie kodów kolorystycznych ustalonych dla elementów instalacji jest absolutnie konieczne! Czym grozi niestosowanie się do nich podczas układania przewodów? Szczególnie na jego skutki narażone są podłączone do instalacji odbiorniki trójfazowe. Gromadzące się na ich obudowie napięcie, może narazić użytkownika na poważne porażenie prądem. A przecież do oznaczenia przewodów o niezgodnych kolorach można użyć taśm elektroizolacyjnych w odpowiednich kolorach.

Po trzecie: nieoznaczone bezpieczniki i przewody w rozdzielnicy. Czytelnie opisane, zdecydowanie ułatwiają poruszanie się po poszczególnych elementach instalacji. W przypadku awarii, bez trudu zlokalizujesz jej uszkodzoną część i będziesz mógł ją bez problemu odłączyć. Szukasz produktu, który pomoże Ci to zrobić? Świetnie sprawdzą się wzmocnione etykiety na komponenty EPL.

Układając przewody elektryczne, warto trzymać się kilku zasad, które pomogą nam zrobić to prawidłowo, a przede wszystkim zadbać o nasze bezpieczeństwo. Odpowiednio rozplanowana i oznaczona instalacja, to gwarancja długich lat użytkowania.

Wykorzystujemy pliki cookies w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie. Pozostanie na witrynie, oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie. Dowiedz się więcej
Zapisz się do newslettera!
Zgarnij prezent 🎁