Rurociągi i zbiorniki

Oznakowanie rurociągów za pomocą kolorowych etykiet oraz strzałek jest zalecane przez polskie oraz europejskie standardy. Etykiety umieszczane są na rurociągach w odstępach zapewniających szybką wizualną identyfikację, a ich kolor definiuje rodzaj transportowanego czynnika, tj. para, woda, kwas itd. Strzałka określająca kierunek przepływu medium może być umieszczona wewnątrz etykiety lub po jej zewnętrznych stronach. Oprócz oznaczenia rodzaju czynnika, rurociąg powinien być oznakowany trwałą tabliczką zawierającą np. jego nazwę oraz nr KKS. Zamontowanie takiej tabliczki jest proste dzięki specjalnemu uchwytowi i opasce zaciskowej o długości odpowiednio dobranej do średnicy rury. Do trwałego znakowania zbiorników wykorzystujemy wysokiej jakości materiały, odporne na warunki atmosferyczne. Grawerowanie laserowe lub kolorowy nadruk UV zapewniają czytelność na lata.

Oznakowanie kierunków przepływu cieczy

Trwałe i poprawne oznakowanie rurociągów jest konieczne dla zapewnienia bezpieczeństwa obsługi instalacji. W dobrze opisanej instalacji szybciej zlokalizujemy przyczyny nieprawidłowej pracy i sprawniej usuniemy awarię. Na świecie stosuje się wiele norm, na których można się opierać. Wszystkie wymagają jednak używania odpowiedniego koloru etykiety w zależności od rodzaju transportowanego medium. Istotna jest także wielkość strzałek ukazujących kierunek przepływu, rozmiar czcionki opisu oraz odstęp pomiędzy etykietami, wynikający ze średnicy rurociągu. Do znakowania rurociągów rekomendujemy etykiety, odporne na czynniki agresywne oraz wysoką i niską temperaturę.


Oznakowanie KKS

System KKS (Kraftwerk – Kennzeichen - System) stosowany jest powszechnie do kodowania i zapisywania danych o rurociągach oraz armaturze instalacyjnej. Technologia wykonania oznaczeń w systemie KKS musi być dostosowana do warunków panujących w otoczeniu oznaczanego elementu (temperatura. zapylenie, itp.) i ma zapewnić czytelność oznaczeń w okresie żywotności instalacji technologicznej. Oznaczenia powinny być umocowane w miejscach widocznych, na korpusach lub innych stałych, niezdejmowanych i niedemontowanych elementach urządzeń. Tabliczkę z odpowiednio dobranego materiału można przynitować do stalowego uchwytu a całość zapiąć na rurociągu opaską stalową. Długość opaski należy dobrać do średnicy/obwodu rurociągu.


Oznakowanie zbiorników

Pojemniki i zbiorniki służące do przechowywania substancji lub mieszanin stwarzających zagrożenie powinny być należycie oznakowane, w tym opatrzone znakami ostrzegawczymi. Do trwałego oznaczenia zbiorników proponujemy tablice wykonane z PVC, aluminium lub stali nierdzewnej. Grawerowanie laserowe lub trwały nadruk wykonany w technologii UV-LED w połączeniu z odpowiednim materiałem gwarantują wysoką odporność na promieniowanie ultrafioletowe oraz środowiska agresywne. Rozmiar tablicy oraz sposób zamontowania zależy od gabarytów zbiornika.

Wykorzystujemy pliki cookies w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie. Pozostanie na witrynie, oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie. Dowiedz się więcej
Zapisz się do newslettera!
Zgarnij prezent 🎁