Statki i Offshore

Statki i Offshore

Przemysł morski charakteryzuje się bardzo trudnymi i zmiennymi warunkami pogodowymi, w których musi sprawdzić się wiele urządzeń takich jak np. statki. Offshore jako przemysł morski także zmaga się z ciężkim środowiskiem. Powyższe dotyczą również technologii znakowania, które muszą pozostać trwałe i niezawodne niezależnie od panujących warunków w przestrzeni offshore. Partex posiada w swojej bogatej ofercie produkty wykonane ze stali nierdzewnej, odpornej na ekstremalne warunki zewnętrzne oraz trwałe oznaczenia z nadrukiem UV, które sprawdzą się na statkach czy platformach wiertniczych. W ofercie naszych produktów dostępne są oznaczniki, które umożliwiają łatwą i czytelną identyfikację takich elementów jak rurociągi, kable zewnętrzne, pokłady, instalacje wewnętrzne czy panele sterownicze.

Kable i rury zewnętrzne

Konstrukcje i instalacje w branży offshore wymagają serwisowania i modernizacji zwykle na czynnych rurociągach. Trwałe i czytelne oznakowanie rur zewnętrznych odgrywa zatem kluczową rolę w minimalizacji czasu realizacji działań. Wytłaczane oznaczniki i tabliczki ze stali nierdzewnej to niezawodny system znakowania kabli, komponentów i rur zewnętrznych do stosowania w bardzo trudnych warunkach, dzięki odporności na kwasy i korozję, zgodnie z normą AISI 316L i DIN 17440. Specjalnie wykonane otwory umożliwiają łatwy montaż stalowymi opaskami kablowymi lub wkrętem/nitem.


Instalacje wewnętrzne

Niewidoczne dla wszystkich serce statku to bardzo rozbudowana sieć połączeń elektrycznych. Przy takiej ilości przewodów i kabli, bez właściwej identyfikacji nie byłybo możliwe skuteczne i szybkie usuwanie awarii bądź przeprowadzanie modernizacji urządzeń elektrycznych. Partex dysponuje rozwiązaniami, które sprawdzają się przy budowie nowych instalacji - jak np. oznaczniki o profilu zamkniętym - oraz wykorzystywane są przy zmianach i modernizacjach - oznaczniki o profilu otwartym. Statek jest konstrukcją, w której możliwość szybkiej ewakuacji ludzi jest z natury ograniczona. Niezwykle istotne jest zatem używanie atestowanych oznaczników bezhalogenowych, które w przypadku pożaru nie będą wydzielać trujących oparów.


Rurociągi

Jednoznaczne i prawidłowe oznakowanie rurociągów pozwala na bezbłędne i szybkie zlokalizowanie przyczyny nieprawidłowego działania instalacji i sprawne usunięcie awarii. Zgodnie z zaleceniami polskich i europejskich norm rurociągi powinno oznaczać się kolorem identyfikującym rodzaj przenoszonego czynnika oraz strzałką kierunkową wskazującą kierunek przepływu substancji. Tabliczki grawerowane z wysokiej jakości stali nierdzewnej odpornej na promieniowanie UV można umieścić na rurze za pomocą stalowych uchwytów oraz opasek z tworzywa lub opasek metalowych.


Piktogramy

Zarówno dla pasażerów jak i dla obsługi statek to ogromny labirynt korytarzy i pomieszczeń, po których bez właściwej i zrozumiałej komunikacji wizualnej trudno byłoby się poruszać. Tabliczki z nadrukiem UV-LED mogą być wykonane na laminacie, aluminium lub stali nierdzewnej co sprawia, że Partex może dostarczyć tabliczki z przeznaczeniem w każde miejsce na statku, zarówno do wewnątrz jak i na pokład zewnętrzny.

Kiedy mówimy o bezpieczeństwie w żegludze, nie możemy pominąć tematu odpowiedniego oznakowania kabli na statkach. Zrozumienie roli, jaką pełni każdy kabel, jest niezbędne dla sprawnego funkcjonowania statku, dlatego prawidłowe oznaczenie jest absolutnym priorytetem.

Kablowe oznakowania, zapewniają szybką i niezawodną identyfikację, pomagając załodze i serwisantom bezbłędnie poruszać się w gąszczu instalacji elektrycznych. Różne funkcje kabli, ich lokalizację na statku, wymagają jasnych i precyzyjnych oznaczeń, które przetrwają nawet w najcięższych warunkach morskich.

Oznaczniki kablowe, aby spełniać swoją rolę, muszą być wytrzymałe na ekstremalne warunki, w tym ekspozycję na wodę morską, drastyczne zmiany temperatur czy intensywne promieniowanie UV.

Rodzaje oznaczeń kabli stosowanych na statkach

Na statkach, gdzie złożoność systemów i instalacji jest ogromna, niezwykle istotne jest prawidłowe i jednoznaczne oznakowanie kabli. Do tego celu służą różnego rodzaju oznaczniki, które muszą spełniać szereg specyficznych wymagań związanych z trudnymi warunkami panującymi na statkach. Oznaczniki kabli używane na statkach mogą mieć różne formy i być wykonane z różnych materiałów. Często są to niewielkie etykiety, na których nadrukowane są informacje o przeznaczeniu danego kabla, jego parametrach technicznych czy miejscu, do którego prowadzi.

Znajdują one zastosowanie zarówno w przypadku kabli prowadzących do różnego rodzaju urządzeń zainstalowanych na zewnątrz statku, jak i w przypadku instalacji wewnętrznych. W przypadku pierwszych etykiety muszą być szczególnie odporne na trudne warunki atmosferyczne, a ich oznaczenia muszą być czytelne nawet z dużej odległości. Natomiast w przypadku instalacji wewnętrznych, oznaczenia kabli muszą być dobrze widoczne i łatwo zrozumiałe dla załogi, która z nich korzysta.

Wykorzystujemy pliki cookies w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie. Pozostanie na witrynie, oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie. Dowiedz się więcej
Zapisz się do newslettera!
Zgarnij prezent 🎁